Gdzie jesteśmy
Główna treść stronyPodstrona: Norwid powrócił „do swoich” do Dąbrówki.
W piątek, 30 września w Dąbrówce odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Cypriana Norwida, upamiętniającego związek wybitnego artysty z tą ziemią.
Postać tego wielkiego Polaka jest szczególnie bliska zarówno mieszkańcom, jak i władzom samorządowym, a przez to stale obecna w życiu gminnej społeczności.
W Dąbrówce corocznie odbywają się uroczystości upamiętniające kolejne rocznice narodzin i chrztu Cypriana Kamila Norwida. Ponadto cyklicznie organizowany jest artystyczny plener malarski, a także Konkurs Poetycki „Cyprian Norwid Poeta Naszej Ziemi” (odbywający się od 2000 roku). Wydarzenia te za każdym razem są niezwykle i podniośle celebrowane.
Wybitności i wyjątkowości Cypriana Kamila Norwida nie sposób przecenić. W uznaniu zasług Norwida dla polskiej i światowej literatury, sztuki oraz kultury, w 2022 roku Rada Gminy nadała Norwidowi Honorowe Obywatelstwo Gminy Dąbrówka.
To właśnie z ziemią dąbrówecką związany jest nierozerwalnie wybitny polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof…. człowiek wielu talentów. Norwid został ochrzczony w parafialnym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce, gdzie znajduję się tablica upamiętniająca to wydarzenie. Na miejscowym cmentarzu znajduje się też symboliczny grób jego matki.
Rzeźba jednego z najwybitniejszych polskich romantyków, autorstwa cenionej rzeźbiarki Magdaleny Karłowicz (mieszkanki Dąbrówki) stanęła w centralnym punkcie Dąbrówki, na placu przy Urzędzie Gminy. Pomnik jest niezwykłą instalacją złożoną z zespołu rzeźb, obejmujących oprócz postaci poety również jego walizki, torby i kufer podróżny, symbolizując tułacze życie artysty. To oryginalne i nowoczesne dzieło przestrzenne na stałe już wpisze się w pejzaż Dąbrówki będąc jednocześnie świadectwem uznania talentu i wyjątkowości wybitnego artysty.
Uroczystość odsłonięcia Pomnika Norwida, zorganizowana w przeddzień 201. rocznicy chrztu św. poety, odbyła się pod honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka.
Najpierw w asyście pocztów sztandarowych udano się na cmentarz, gdzie złożono kwiaty na grobie Matki Cypriana Norwida. Następnie w kościele parafialnym odprawiona została Msza Św., której przewodniczył Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej Romuald Kamiński. Podczas liturgii delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą chrzest Cypriana, Ksawerego, Gerarda, Walentego Norwida.
- Szczególne podziękowanie składam JE ks. Biskupowi Romualdowi Kamińskiemu za celebrowanie Mszy Św., gdyż obecność Ks. Biskupa w tym miejscu podkreśla, jak bliska jest mu twórczość Cypriana Norwida…Serdecznie dziękuję także uczestnikom uroczystości: środowisku norwidologów, samorządowcom, nauczycielom, wychowawcom, za pielęgnowanie naszej spuścizny narodowej, podkreślanie naszej tożsamości, krzewienie wartości narodowych wśród młodego pokolenia i za wszystkie działania podejmowane dla upamiętnienia postaci i twórczości Cypriana Norwida – powiedział Starosta Wołomiński Adam Lubiak.
Biskup Romuald Kamiński dokonał również poświęcenia pomnika Pomnika Norwida, tuż po ceremonii jego odsłonięcia.
Wójt Radosław Korzeniewski w swoim okolicznościowym przemówieniu powiedział:
- Stajemy dzisiaj w historycznej chwili dla społeczności Dąbrówki i całej naszej gminy. Ta szczególna uroczystość z pewnością zapisze się na trwałe w dziejach naszej małej Ojczyzny… Niechaj ten piękny pomnik wzniesiony naszym wspólnym staraniem, wykonany przez naszą wspaniałą rzeźbiarkę Magdalenę Karłowicz, mieszkankę naszej gminy, przypomina nam i wszystkim, którzy kiedyś odwiedzą Dąbrówkę,że ten wielki Norwid wywodził się z naszych stron. Że wydała go „ta prosta i bezpoetyczna” jakby się wydawało, mazowiecka ziemia. Niechaj będzie inspiracją dla przyszłych córek i synów tej ziemi. Przykładem, że bez względu na okoliczności – zawsze warto rozwijać w sobie najpiękniejsze talenty i do końca pozostawać wiernym ideałom. I wreszcie, niech ten pomnik dla nas wszystkich będzie symbolicznym powrotem Norwida w owe „strony rodzinne, które serce czuło…”
W trakcie uroczystości specjalne wyróżnienia oraz podziękowania z rąk wójta Radosława Korzeniewskiego otrzymali: Kacper Sakowicz – Dyrektor Biura Politycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Adam Lubiak – Starosta Wołomiński, Katarzyna Lubiak – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Sławomir Rosa – Przewodniczący Rady Gminy Dąbrówka Sławomir Rosa, prof. Tomasz Korpysz – „Norwidolog”, oraz Magdalena Karłowicz – autorka pomnika.
W tym historycznym wydarzeniu uczestniczyli również licznie przybyli mieszkańcy, młodzież szkolna oraz znamienici goście, a wśród nich m.in.: Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Michał Prószyński - Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Łukasz Kudlicki - Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej. Powiat Wołomiński reprezentowali: Wiceprzewodniczący Rady Wiesław Mędrzycki, radni Anna Uścińska i Kazimierz Rakowski, skarbnik Agnieszka Adam, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Hanna Skrzypczak oraz dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej Krzysztof Kudera. Byli z nami również przedstawiciele władz samorządowych Gminy Strachówka oraz Gminy Zabrodzie, Dyrektor Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach Jacenty Matysiak, Komendant Komisariatu Policji w Radzyminie podinsp. Paweł Piórkowski, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, szkolnych i kulturalnych. Serdecznie powitaliśmy Tadeusza Bulika - Wójta Gminy Dąbrówka w latach 1994-2014, inicjatora pierwszych„ norwidowskich działań” w naszej społeczności.
Na zakończenie uroczystości w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce odbyła się prelekcja norwidologa prof. Tomasza Korpysza z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz koncert „Norwid – najpiękniejsze poezje” w wykonaniu zespołu „Piramidy”.
Zarówno ciekawa prelekcja, jak i nastrojowy koncert inspirowany twórczością naszego poety dostarczyły uczestnikom wielu refleksji, wzruszeń i artystycznych przeżyć. Tym samym dodatkowo wzbogaciły ten szczególny dzień, który z pewnością przejdzie do historii naszej gminy i na trwałe zapisze się w pamięci jej mieszkańców.
Jak podkreślił wójt Radosław Korzeniewski, a wszyscy znamienici goście zgodnie to potwierdzili był to dzień, w którym Norwid symbolicznie powrócił „do swoich”.
- Zam: 10.10.2022 r.