Pociąg do wolności

(Zam: 12.11.2018 r., godz. 10.19)
Pociąg do wolności był motywem przewodnim naszego spotkania z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość i podniosłość wydarzenia uczniowie podkreślili galowymi strojami i kokardami w barwach narodowych. Cała społeczność naszej szkoły zebrała się dziś na hali sportowej imienia Cichociemnych, by wspólnie wysłuchać montażu słowno- muzycznego przygotowanego przez Państwa Dorotę i Tomasza Rurarzów. Rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu narodowego w obecności pocztów sztandarowych. Występujący uczniowie zabrali nas w podróż po historii Polski, przypominając wydarzenia i postacie związane z upadkiem kraju i bohaterską próbą ratowania Ojczyzny. Piękna poezja, muzyka i obrazy podkreślały dumę i umiłowanie dla ziemi, o którą walczyli nasi przodkowie. Artyści podkreślali, że od stu lat możemy cieszyć się wolnością, lecz nie możemy zapominać o wydarzeniach, które stanowią smutną część naszej historii. Podkreślano, że wolność nie jest dana raz na zawsze.
Po występie artystów uczniowie mogli wziąć udział w Quizie historycznym i w aktywny sposób wykazać się wiedzą zdobytą w trakcie akademii. Quiz składał się z dziesięciu pytań dla każdej z grup podzielonych na klasy: 1-3, 4-6, 7-8 i 3 klasy gimnazjum. Białe i czerwone kartki służyły uczniom do pokazywania odpowiedzi na wyświetlane w trakcie prezentacji pytania. Wszyscy niezależnie od wieku rywalizowali ze sobą, a przy tym świetnie się bawili.
Wśród zaproszonych gości byli rodzice uczniów i przewodnicząca Rady Rodziców Pani Ewa Nargodzka-Rosa.
Na koniec uroczystości Pan Dyrektor zapraszał do wzięcia udziału w gminnych obchodach święta niepodległości, a także zachęcał do wywieszenia flag narodowych.
Dzisiejszy apel nie był jedynym akcentem związanym z obchodami święta niepodległości. W szkole organizowano szereg akcji, które miały uczcić setną rocznicę . Przeprowadzony był konkurs na kartkę z życzeniami dla Polski. Zorganizowano liczne konkursy plastyczne, a następnie eksponowano prace uczniów. Uczniowie wraz z wychowawcami dekorowali sale i korytarze szkoły gazetkami tematycznymi lub wystawkami w barwach narodowych.

Aneta Brzóska

Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu z tej uroczystości

Wytworzył:Tomasz Rurarz, data: 12.11.2018 r., godz. 10.19
Wprowadził:Tomasz Rurarz, data: 12.11.2018 r., godz. 10.19